- parafiaszalowa

Parafia Rzymskokatolicka w Szalowej
Kościół pod wezwaniem
Św. Michała Archanioła
Przejdź do treści

Menu główne:

AKTUALNOŚCI > NAWIEDZENIE FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
NAWIEDZENIE KOPII
FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
Z CUDOWNEJ GROTY OBJAWIEŃ NA GARGANO


Drodzy Parafianie!
Już w najbliższym czasie staniemy się świadkami nawiedzenia naszej Parafii przez św. Michała Archanioła w kopii cudownej figury z Gargano. Sanktuarium w Monte Sant’ Angelo jest najstarszym sanktuarium św. Michała Archanioła w Europie Zachodniej, którego kult sięga V wieku. To niezwykłe miejsce nawiedził św. Franciszek z Asyżu, św. Ojciec Pio, św. Jan Paweł II. Przybywali tam królowie i cesarze, święci i grzesznicy. W tym sanktuarium szukali pomocy i wsparcia Księcia Wojsk Anielskich. Do „Niebiańskiej Bazyliki” na Górze Gargano przybywa dziś co roku ponad dwa miliony pielgrzymów z całego świata.

Św. Michał w Piśmie Świętym wymieniany jest pięć razy. W najbardziej wymowny sposób czyni to autor Apokalipsy św. Jana Apostoł: „I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. I został strącony na ziemię, a z nim zostali strąceni jego aniołowie” (Ap 12, 7-9). Po zwycięstwie nad zbuntowanymi duchami św. Michał Archanioł został wodzem zastępów niebieskich. Jest on duchem czystym, oddanym bez reszty Stwórcy, wielbicielem Matki Boga. Bł. Ks. Bronisław Markiewicz mawiał, że po Matce Bożej św. Michał największy jest w niebie. Doznaje on wielkiej radości z wypełnienia woli Bożej i pomaga ludziom w ich uszczęśliwianiu. W Starym Testamencie św. Michał uznawany jest szczególnym opiekunem narodu wybranego. W Nowym Testamencie św. Michał kontynuuje te rolę obrońcy jako Patron i Anioł Stróż Kościoła. Przychodzi z pomocą wiernym w najtrudniejszych dla nich chwilach.

Pierwsze znane święto ku czci świętego Michała Archanioła sięga połowy czwartego wieku. Obchodzono je 8 maja właśnie na Monte Sant’ Angelo na półwyspie Gargano we Włoszech. Papież Bonifacy I w V wieku poświęcił św. Michałowi bazylikę w Rzymie i nakazał corocznie, dnia 29 września obchodzić rocznicę tego faktu. Święto rozciągnięto na Kościół powszechny i do dziś je obchodzimy. Świętego Michała obrały sobie za szczególnego patrona Niemcy, Austria i Francja. Ruś zasłaniająca Kościół przed niewiernymi ze Wschodu, obrała go sobie za szczególnego opiekuna. W Ameryce północnej kult świętego Michała wyraża się między innymi przez budowanie licznych kościołów ku jego czci, a także nadawanie przy chrzcie imion Michał i Michalina.

W Polsce kult św. Michała Archanioła zawsze był bardzo żywy. Rycerstwo polskie doznawało cudownej pomocy św. Michała w walkach z niewiernymi. Powstawały bractwa i cechy rzemieślników pod jego wezwaniem, budowano także ku jego czci kościoły i kapliczki, poświęcano mu instytucje kościelne i świeckie. Znane są przysłowia ludowe związane z imieniem lub świętem św. Michała Archanioła: „Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała”; „Na Michała łowcy chwała”; „Jaki Michał, taka wiosna”.

Z niepokojami o stan naszego życia duchowego, o przyszłość naszej Ojczyzny, o wartości, powinniśmy stanąć z ufnością przed św. Michałem Archaniołem. Wpatrując się w niezwykły wizerunek św. Michała Archanioła, chcemy uświadomić sobie na nowo, że dobro jest mocniejsze od zła, że prawda ostatecznie zwycięży, bo o tym przypomina ten niezwykły posłaniec z nieba. On pomaga każdemu człowiekowi przezwyciężyć wszelkie podstępne działania szatana.

Oto zbliża się doskonała okazja, bo św. Michał Archanioł w świętym znaku nawiedzenia przybędzie do naszej rodziny parafialnej. Swoją opieką obejmie wszystkich: świętych i grzeszników. Każdego chce poprowadzić do wolności, do której prowadzi nas Chrystus.

Przyjdź więc na to wyjątkowe spotkanie ze św. Michałem Archaniołem. Może sam potrzebujesz Jego pomocy, a może ktoś z Twojej rodziny, zniewolony złem, trwający w grzechach i nałogach. Twoja obecność może przemienić Twoje serce i życie Twoich bliskich. Nie zmarnuj więc tego czasu.

Ksiądz Proboszcz
Parafia Rzymsko-Katolicka p.w. Św.Michała Archanioła

38-331 Szalowa, Szalowa 14

tel. +48 18 352 24 14
stat4u
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego